Na rynek usług cyfrowych co roku trafiają nowe podmioty, które działają na skalę światową. Jeszcze jakiś czas temu sektor ten nie był regulowany, a to niosło za sobą ryzyko pojawiania się nadużyć ze strony dostawców. Dlatego tak ważne są dwa rozporządzenia unijne – DSA (ang. Digital Services Act) oraz DMA (ang. Digital Markets Act). Drugie z nich wymusiło aktualizację komunikatorów, których właścicielem jest Meta. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Zmiany w komunikatorach Mety
Już niedługo Messenger i WhatsApp dostaną ważną aktualizację, wymuszoną przez unijne rozporządzenie DMA. Ma ona ułatwić użytkownikom łatwiejszą komunikację między różnymi platformami. A dokładniej – pozwoli na importowanie czatów między Messengerem i WhatsAppem a innymi komunikatorami. To przyczyni się do stworzenia bardziej otwartego i konkurencyjnego rynku.
Co nowego pojawi się po aktualizacji?
We wpisie na blogu Meta opisała, jakie zmiany czekają użytkowników po aktualizacji ich komunikatorów. W obu aplikacjach mają pojawić się powiadomienia informujące o możliwości prowadzenia rozmów z osobami korzystającymi z innych komunikatorów. Powiadomią także o dostępności nowych aplikacji wspierających tę funkcję.
Dodatkowo, każdy korzystający z Messengera czy WhatsAppa będzie mógł zdecydować, czy chce otrzymywać wiadomości od osób z innych aplikacji w osobnym folderze, czy mieć wszystkie rozmowy razem w jednym miejscu.
Idąc dalej, Meta chce rozwijać współpracę między różnymi platformami i wprowadzić także możliwość reakcji na wiadomości, wysyłanie GIF-ów czy otrzymywanie potwierdzeń odczytu. Zapowiedziano także, że do 2025 roku użytkownicy WhatsAppa i Messengera będą mogli tworzyć grupy z osobami korzystającymi z innych aplikacji. Z kolei w 2027 roku firma planuje umożliwić połączenia głosowe i wideo z użytkownikami innych platform.
Zmiany nadchodzą wraz z 2025 rokiem
6 września Meta opublikowała dokumenty dla potencjalnych partnerów, określające wymogi prawne i techniczne, niezbędne do integracji z ich komunikatorami. Sam proces jest – jak podają – skomplikowany i do integracji może dojść nie wcześniej, niż na początku 2025 roku.
Dlaczego ten proces jest tak skomplikowany? W głównej mierze chodzi o kwestie techniczne. Dodatkowo równie istotna jest kwestia ochrony prywatności i bezpieczeństwa, która wymaga współpracy wszystkich stron.
Unijne rozporządzenie DMA przynosi więc pierwsze rezultaty, które nie tylko wpłyną na rynek, ale i ułatwią komunikację między ludźmi korzystającymi z różnych aplikacji, bez konieczności wymuszania na nich zainstalowania tej jednej konkretnej, z której np. korzysta większość znajomych. A Ty co o tym sądzisz?
Źródło grafiki: www.freepik.com