Sextortion – Instagram wprowadza nowe zabezpieczenia

by Redakcja Marketing PRO
Sextortion - Instagram wprowadza nowe zabezpieczenia, mające uchronić przed tym zjawiskiem najmłodszych użytkowników.

Jakiś czas temu pisaliśmy o różnych nowościach, które chce wprowadzić Instagram. Wśród kolejnej nowości znajdują się bardzo ważne nowe zabezpieczenia, które mają chronić młodzież i młodych dorosłych. Sextortion jest kolejnym zjawiskiem, któremu Instagram próbuje przeciwdziałać, podejmując konkretne kroki. O co konkretnie chodzi? Sprawdź, czytając nasz artykuł.

Co to jest sextortion?

Sextortion (szantaż seksualny) to forma przestępstwa, która polega na groźbie ujawnienia prywatnych, intymnych zdjęć, nagrań wideo lub informacji w celu wymuszenia na ofierze określonych działań. Może to obejmować żądanie pieniędzy, kolejnych materiałów o charakterze seksualnym czy innych form współpracy. 

Jak się chronić przed sextortion?

– Nigdy nie wysyłaj intymnych zdjęć do osób, których nie znasz, lub którym nie ufasz w 100%.

– Zabezpiecz swoje konta online silnymi hasłami i włącz dwuskładnikowe uwierzytelnianie.

– Unikaj klikania podejrzanych linków i pobierania nieznanych załączników, aby uniknąć zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

– Zakrywaj kamerę internetową, gdy nie jest używana.

Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą sextortion?

1. Nie spełniaj żądań przestępcy – płacenie pieniędzy czy dostarczanie nowych materiałów zwykle prowadzi do dalszego szantażu.

2. Zachowaj dowody – zrób zrzuty ekranu wiadomości i zapisz wszystkie szczegóły kontaktu z przestępcą.

3. Zgłoś sprawę na policję – sextortion jest poważnym przestępstwem, a służby mogą pomóc w ustaleniu sprawcy.

4. Skontaktuj się z organizacjami pomagającymi ofiarom cyberprzestępstw.

Kampania edukacyjna Instagrama

Instagram we współpracy z dwoma organizacjami, National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) oraz Thorn, stworzył film edukacyjny dla młodzieży. W materiale omawiany jest temat szantażu seksualnego w taki sposób, który pozwoli odbiorcom lepiej zrozumieć to zjawisko i się przed nim ustrzec. 

Dodatkowo została uruchomiona strona, na której można znaleźć więcej informacji, w tym:

  • porady współtworzone przez Meta i Thorn,
  • dostęp do narzędzia Take It Down od NCMEC, które pomaga zapobiegać rozpowszechnianiu intymnych zdjęć osób poniżej 18 r.ż. w Internecie,
  • wsparcie czatu na żywo od Crisis Text Line w USA.

Nowe zabezpieczenia na Instagramie

Nowe zabezpieczenia dotyczą przede wszystkim kont młodszych użytkowników platformy. 

  • Konta dla nastolatków, przeznaczone dla użytkowników poniżej 18 r.ż., mają dodatkowe zabezpieczenia, których osoby poniżej 16 lata nie mogą zmieniać bez zgody rodziców. Funkcje te pozwalają rodzicom zdecydować, kto może kontaktować się z nastolatkami, jakie treści widzą i sprawdzić, ile czasu spędzają online.
  • Instagram monitoruje konta, które wykazują podejrzane aktywności, jak częste próby kontaktu z młodszymi użytkownikami. Podejrzane konta będą miały blokowany dostęp do listy obserwujących i obserwowanych, co ma uniemożliwić wykorzystanie ich do szantażu.
(źródło: about.instagram.com)
  • Instagram testuje także powiadomienia w Direct Messages i Messengerze o tym, że rozmówca może znajdować się w innym kraju. 
  • Pojawiły się także dodatkowe zabezpieczenia w funkcjach „zobacz raz” i „zezwól na odtwarzanie”, przy wysyłaniu zdjęć i wideo w wiadomościach prywatnych – użytkownicy nie będą mogli zrobić zrzutów ekranu ani go nagrać. Nie będą mogli też otworzyć treści w przeglądarce, co uniemożliwi obejście nowych zabezpieczeń.
  • W wiadomościach prywatnych pojawiła się także ochrona przed nagością, która będzie dostępna domyślnie dla użytkowników poniżej 18 r.ż. Funkcja ta będzie rozmywała obrazy uznane za zawierające nagość. Instagram będzie także wysyłał użytkownikom ostrzeżenia przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z wysyłaniem wrażliwych zdjęć.
(źródło: about.instagram.com)

Z naszej strony cieszymy się, że Meta działa dalej w celu ochrony swoich użytkowników, szczególnie tych najmłodszych. Mamy nadzieję, że kolejne zabezpieczenia znacząco zwiększą bezpieczeństwo młodzieży i młodych dorosłych w aplikacjach typu Instagram czy Facebook. 

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Strona używa ciasteczek, żeby lepiej dopasować optymalizować content. Akceptuje Więcej