Sztuczna inteligencja – powstają przepisy regulujące AI

by Redakcja Marketing PRO
Grafika wygenerowana przez AI/freepik.com

Przez dość długi czas sztuczna inteligencja rozwijała się i była wykorzystywana na różne sposoby, bez konkretnych regulacji. Stan rzeczy zmienił się w marcu tego roku. Parlament Europejski przegłosował nowe rozporządzenie dotyczące AI, które ma chronić obywateli przed nadużyciami. Co wprowadzenie AI Act zmienia w praktyce? Czytaj dalej!

Sztuczna inteligencja – co warto wiedzieć o przepisach ją regulujących?

  • AI Act powstał przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przestrzegania podstawowych praw obywateli Unii Europejskiej, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju sztucznej inteligencji.
  • Jeden z punktów aktu ws. sztucznej inteligencji dotyczy zakazu stosowania AI w sposób, który może naruszać prawo obywateli. Chodzi np. o systemy identyfikacji biometrycznej.
  • Wyjątek od powyższego dotyczy wyłącznie organów ścigania, które będą jednak potrzebowały do tego typu wykorzystywania AI właściwych zezwoleń.
  • W rozporządzeniu pojawił się także punkt, który reguluje przejrzystość działania systemów AI. Obejmuje on umożliwianie dostępu do materiałów, na bazie których trenowano dane narzędzia, a także czytelne oznaczanie treści stworzonych przez sztuczną inteligencję.  
  • AI Act daje także obywatelom prawo do składania skarg i otrzymywania wyjaśnień w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości.
  • W akcie ws. sztucznej inteligencji nie zabrakło również regulacji dotyczących wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tzw. piaskownicom regulacyjnym miałyby ułatwiony dostęp do opracowywania i testowania innowacyjnych systemów AI przed wprowadzeniem ich na rynek. 

Co dalej z AI Act?

Rozporządzenie ws. sztucznej inteligencji musi zostać jeszcze sprawdzone przez prawników lingwistów. Ich rolą jest zapewnienie zgodności prawa w 23 oficjalnych językach. Jak czytamy na oficjalnej stronie Parlamentu Europejskiego, ma ono zostać przyjęte jeszcze przed końcem kadencji i musi także zostać oficjalnie przyjęte przez Radę. 

Liczymy, że cały proces przejdzie sprawnie i umożliwi nam wszystkim bezpieczny i kontrolowany rozwój sztucznej inteligencji, z poszanowaniem ludzkich praw.

Grafika wygenerowana przez AI/freepik.com

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Strona używa ciasteczek, żeby lepiej dopasować optymalizować content. Akceptuje Więcej