Wpływ AI na otaczający nas świat – raport AI Index 2024

by Redakcja Marketing PRO
Wpływ AI na otaczający nas świat. Wniosku z raportu AI Index 2024.

Choć głosy na temat bezpieczeństwa obcowania i rozwijania sztucznej inteligencji są podzielone, to chyba niemal już wszyscy zdajemy sobie sprawę, że weszła ona na stałe do naszej codzienności. Jaki ma wpływ AI na otaczający nas świat i jakie są z tego wnioski? Sprawdźmy, co wynika z raportu AI Index 2024.

Wpływ AI na świat – wnioski z 7. raportu AI Index 2024

Poniżej zebraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, informacje z raportu AI Index 2024:

  • AI przewyższa ludzką wydajność tylko w kilku testach porównawczych, nadal nie radzi sobie z bardziej złożonymi zadaniami. Oznacza to, że lepiej radzi sobie z klasyfikacją obrazów, rozumowaniem wizualnym i rozumieniem języka angielskiego, a nie ze zdroworozsądkowym rozumowaniem.
  • USA, UE i Chiny wiodą prym w rozwoju sztucznej inteligencji. Najwięcej modeli AI, bo aż 61, opracowano w 2023 roku w USA. 
  • LLM (Large Language Models), czyli duże modele językowe wciąż mają wyzwanie ze zrozumieniem praw autorskich. To powoduje, że tworzone przez nie materiały mogą być uznawane za plagiat. 
  • AI można uznać za społecznie ważny temat, często poruszany w opinii publicznej. W 2022 roku w czasopismach naukowych pojawiło się 240 tys. publikacji dotyczących sztucznej inteligencji.
  • Nie od wczoraj mówi się o tym, jaki wpływ AI ma na przykład na politykę i gospodarkę. Deepfake’i są łatwe do wygenerowania i trudne do wykrycia. Sama sztuczna inteligencja, ucząca się na bazie tego, co jest w sieci, również jest stronnicza.
  • Nie można pominąć tego, jaki wpływ AI ma na przedsiębiorstwa i ich pracowników. Okazuje się, że sztuczna inteligencja pozwala pracownikom na osiągnięcie wyższej produktywności i pracę bardziej jakościową, a samym firmom umożliwia zwiększenie przychodów i obniżenie kosztów. 

To jaki jest ten wpływ sztucznej inteligencji na nasz świat?

Jak widać, sztuczna inteligencja niesie za sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia. Chyba można powiedzieć, że jest tak niemal ze wszystkim. Wierzymy, że przegłosowane niedawno rozporządzenie w UE, o którym pisaliśmy tutaj, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w używaniu AI i pozwoli ją jakoś prawnie ustandaryzować. 

Podobne artykuły

Zostaw komentarz

Strona używa ciasteczek, żeby lepiej dopasować optymalizować content. Akceptuje Więcej